شرکت سیلیکاژل درخشان ، اولین و بررگترین تولیدکننده انواع سیلیکاژل در ایران

خشک کردن گلهای طبیعی با سیلیکاژل

۱۸ شهریور
خشک کردن گل های طبیعی با سیلیکاژل

خشک کردن گلهای طبیعی با سیلیکاژل

شاید بسیار برایتان پیش آمده باشد که گلهای زیبای عروسی، تولد، سالگرد ازدواج یا هر مناسب دیگری که دریافت کرده اید، بعد از مدتی پلاسیده شده اند و با وجود اینکه بسیار آنها را دوست داشته اید، مجبور به دورانداختن آنها شده اید.

سیلیکاژل یکی از موادی است که احتمالا به دفعات اسم آنرا شنیده ایم. این ماده بدلیل خاصیت جذب بالای رطوبتی که دارد، بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از کاربردهای بسیار مهم آن، جذب رطوبت گل و خشک کردن آن است. در مقاله پیش رو به آموزش نحوه خشک کردن گل های طبیعی با سیلیکاژل میپردازیم.

خشک کردن گل با سیلیکاژل، یک روش بسیار محبوب برای خشک کردن گلها است. دلیل آن هم این است که در این روش، اندازه و رنگ گل نسبت به دیگر روش ها بهتر حفظ می شود. به همین دلیل نیز اگر میخواهید گل هایی را که هدیه گرفته اید، قبل از پلاسیده شدن، خشک کرده و نگهداری کنید، حتما آموزش زیر را که در مورد نحوه خشک کردن گلها با استفاده از سیلیکاژل است، بخوانید.

این روش نسبت به روش های دیگر خشک کردن گل مزایای بسیار زیادی دارد و به نسبت هم راحت است.

 

خشک کردن گلهای طبیعی با سیلیکاژل

درادامه با روش خشک کردن گل با سیلیکاژل و تجهیزات لازم برای خشک کردن گل آشنا می شویم:

تجهیزات و مواد لازم خشک کردن گل با سیلیکاژل

 • سیلیکاژل
 • ظرف در دار(توجه شود که در آن باید به صورتی باشد که هوا به درون آن نفوذ نکند. گل باید بتواند درون آن قرار بگیرد)
 • گلی که قصد خشک کردن آنرا دارید
 • قاشق غذاخوری


روش کار خشک کردن گلهای طبیعی با سیلیکاژل

 • در ظرف را باز کرده و گلها را در بهترین حالت ممکن در آن قرار دهید. بدین معنا که گلبرگ های آن تحت فشار و یا خم شده نباشند زیرا در این صورت، پس از فرآیند خشک کردن نیز به همین حالت باقی خواهند ماند.
 • دانه های سیلیکاژل کمی درشت هستند، به همین دلیل بهتر است آنها را آسیاب کنید. توجه کنید که سیلیکاژل به سرعت رطوبت را جذب میکند و نباید مدت زمان زیادی خارج زا کیسه یا ظرفش باشد. در آن صورت دیگر کارکردش را از دست میدهد.
 • به آرامی و با استفاده از قاشق غذاخوری دانه های سیلیکاژل را روی و اطراف تمام گل ها بریزید. به شکلی اینکار را انجام دهید که گلها کاملا در سیلیکاژل دفن شده باشند.
 • در ظرف را ببندید و از بسته شدن آن و وارد نشدن هوا به ظرف مطمئن شوید.
  چند روز صبر کنید تا گلها خشک شوند(این زمان به نوع گل بستگی دارد؛ بعضی گلها زودتر و بعضی از آنها دیرتر خشک میشوند)
 • پس از چند روز در را بازکرده و سیلیکاژل را به آرامی تخلیه کنید.
 • به آرامی انگشتتان را روی گلبرگها کشیده و اگر احساس نرمی کردید، گل کاملا خشک نشده است و لازم چندروز دیگر آنرا درون سیلیکاژل قرار دهید.
 • پس از خشک شدن، گل را به آرامی از ساقه آن بلند کرده و از ظرف خارج کنید؛ زیرا گلبرگ های آن بسیار شکننده هستند.

خشک کردن گل های طبیعی با سیلیکاژل

 

نکات لازم در خشک کردن گل با سیلیکاژل

سیلیکاژل نباید مدت زیادی با هوا تماس داشتنه باشد زیرا در این ضورت، رطوبت هوا را جذب کرده و خاصیت آن کاهش پیدا میکند.
سیلیکاژل در صورت تماس با پوست، میتواند رطوبت آنرا جذب کرده و موجب خشکی پوست شود بنابراین بهتر است که هنگام استفاده از آن، از دستکش استفاده شود.
حواستان باشد زمانی که میخواهید خشک کردن را انجام دهید، روی گل رطوبتی مانند شبنم نباشد زیرا در این صورت، با اولین تماس، سیلیکاژل به گل چسبیده و پس از خشک شدن، زیبایی آن کاهش می یابد.
زمانی که قصد خشک کردن همزمان چند گل را در یک ظرف دارید، حواستان باشد که گلها درون ظرف به یکدیگر نچسبیده باشند و فاصله داشته باشند.